Rikastatud keskkond HNRK-s – siseterviserada lastele ja täiskasvanutele
Liikuma innustav ja lapsi haaravalt kujundatud siseterviserada avati Mesikäpa kampaania toel HNRK-s juba aasta tagasi, kuid vähem teada on asjaolu, et selle erinevad tegevuspunktid pakuvad vaheldust ning aitavad kaasa ka täiskasvanute taastumisele.
Rada looma ajendas teadmine, et organiseeritud, stimuleeriv ümbrus ja tingimused, mis soodustavad sensoorset, motoorset, kognitiivset ja sotsiaalset aktiivsust ehk rikastatud keskkond toetab nii laste kui täiskasvanute taastumist ja selle positiivne mõju on uuringute alusel pikaajaline (Janssen et al 2010; Rosbergen 2017).
Muuhulgas on leitud, et erinevate neuroloogiliste diagnoosidega täiskasvanute depressiooni ja ärevuse näitajad on kontrollgrupiga võrreldes madalamad (Khan et al 2016) ja tserebraalparalüüsiga laste puhul on leidnud kinnitust sellise keskkonna positiivne mõju ülajäsemete motoorikale (Novak et al 2020).
HNRK terviserada pakub nii üldfüüsilist kui käelist tegevust koos nuputamist nõudvate ülesannetega ja muudab ka lihtsalt majas liikumise põnevamaks, kui on teada ettejuhtuva kaldtee kaldenurk ja pikkus või korrustevahelise trepi astmete hulk.
Tagasiside meie patsiendilt: “Oleme raviperioodiga väga rahul, sest tore oli ravidest vabal ajal avastada terves majas olevat siseterviseraja mängude maailma, kus tegevusi leidub nii lapsele kui lapsevanemale“.
HNRK kui Tervisedenduse ja Rehabilitatsiooni Kompetentsikeskuse üks osapool pakub huvilistele konsultatsioone rikastatud keskkonna loomiseks tervisekeskustesse, tervishoiuasutustesse jm.
Vaata videost lähemalt:
Kasutatud allikad:
Janssen, H., Bernhardt, J., Collier, J.M., Sena, E.M., McElduff, P., Attia, J., Pollack, M., Howells, D.W., Nilsson, M., Calford, M.B. & Spratt, N.J. 2010. Enriched Environment Improves Sensorimotor Function Post–Ischemic Stroke. Neurorehabilitation and Neural Repair, 24(9), 802 –813.
Khan F., Amatya, B., Elmalik, A., Lowe, M., Ng, L., Reid, I. & Galea, M.P. 2016. An enriched environmental programme during inpatient neuro-rehabilitation: A randomized controlled trial. Journal of Rehabilitation Medicine 48(5),417-25.
Novak, I., Morgan, C., Fahey, M., Finch-Edmondson, M., Galea, C., Hines, A., Langdon, K., Namara, M. M., Paton, M. C., Popat, H., Shore, B., Khamis, A., Stanton, E., Finemore, O. P., Tricks, A., Te Velde, A., Dark, L., Morton, N., & Badawi, N. 2020. State of the Evidence Traffic Lights 2019: Systematic Review of Interventions for Preventing and Treating Children with Cerebral Palsy. Current neurology and neuroscience reports, 20(2), 3.
Rosbergen, I.C., Grimley, R.S., Hayward, K.S., Walker, K.C., Rowley, D., Campbell, A. M., McGufficke, S., Robertson, S.T., Trinder, J. Janssen, H. & Brauer, S.G. 2017. Embedding an enriched environment in an acute stroke unit increases activity in people with stroke: a controlled before–after pilot study. Clinical Rehabilitation, 31(11), 1516–1528.